Earthdawn – 2 edycja

Prezentuję tutaj informacje o wszystkich podręcznikach wydanych w ramach 2 edycji Earthdawna. W każdym przypadku oprócz kilku słów komentarza, prezentuję okładki . Wydawcą drugiej edycji była Living Room Games. W osobnych wpisach znajdziesz informacje o podręcznikach 1 edycji, zaś kolejne wpisy prezentują podręczniki wydane przez RedBricka. Tam,  w pierwszej kolejności zaprezentowałem informacje o edycji Earthdawn Classic, na koniec zaś wszystkie do tej pory wydane podręczniki w ramach bieżącej, trzeciej edycji systemu.

Living Room Games to wydawca, która nie wypuszczał dodatków do 2 edycji w zawrotnym tempie, przekładał terminy, części zapowiedzi nigdy nie zrealizował. Trzeba jednak przyznać, że nowa edycja systemu wprowadzała interesujące zmiany i nie stanowiła kopiowania znanej treści w oparciu o kosmetyczne zmiany.
Kontynuowano tutaj linię wydawniczą zapoczątkowaną przez FASĘ.  Zawartość podstawki i kolejnych dodatków uwzględniała i kontynuowała storyline, więc na przestrzeni 4 lat aktywności Living Room Games na polu Earthdawna, świat gry żył i zmieniał się w sposób znaczący.


Earthdawn (2nd Edition) – podręcznik podstawowy

Przed nową edycją systemu wydano opisane niżej „Path of Deception” oraz „Barsaive at War”, niemniej właśnie od ‘nowej podstawki’ postanowiłem zacząć.
Zmian jest sporo, głównie na korzyść… ale nie tylko. Wyraźnie widać, że wydawcy 2 edycji brakowało grafików, bo pod tym względem podręcznik jest kiepściutki. Nie tylko okładka, także czarno-białe ilustracje wewnątrz nadają nowemu EDkowi bardziej ‘mangowy’ klimat, nie jest to moim zdaniem najszczęśliwsze rozwiązanie. Może to komuś odpowiada – mi nie.
Podręcznik  zachowuje mniej więcej pierwotny układ. Wprowadzono sporo usprawnień mechaniki, rozdziały poświęcone dyscyplinom, talentom, czy magii zawierały sporo zmian dzięki którym system zyskał na atrakcyjności. Druga edycja jest rzetelnie opracowaną poprawką w stosunku do pierwowzoru. W 2005 roku w ofercie Living Room Games pojawił się ten podręcznik w twardej oprawie.

352 strony, rok wydania: 2000


Earthdawn Gamemaster’s Screen

Prawie równolegle z podstawką wydano zasłonkę dla MG. Ilustracja po stronie graczy jest bardzo sympatyczna, natomiast wnętrza Gamemaster’s Screen’a na oczy nie widziałem, więc oceniał nie będę (prawdopodobnie nic specjalnego, tylko kilka najpopularniejszych tabel, bo cóż tam można więcej wymyśleć).

22 strony, rok wydania: 2000


Earthdawn Companion

Drugoedycyjna „Księga Wiedzy”, czyli ważne uzupełnienie podręcznika podstawowego. Można o niej powiedzieć to samo, co w przypadku podręcznika podstawowego – jest to doszlifowany, korzystnie zmieniony system. Wizualnie zaś podręcznik nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

222 strony, rok wydania: 2000


Path of Deception

Pierwszy podręcznik do Earthdawna wydany przez LRG. „Path of Deception” jest przygodą, której akcja ma miejsce w Parlaith i okolicach.
Całość przeznaczona dla grupy niezbyt doświadczonych adeptów, doświadczenie graczy też nie jest chyba specjalnie wymagane. Oprócz samej przygody, podręcznik zawierał jedną nową dyscyplinę.

114 stron, rok wydania: 2000


Barsaive at War

‘Barsaive at War’ kontynuuje linię historyczną świata gry, a konkretnie wydarzenia przedstawione w ‘Prelude to War’.
Znajdujemy tutaj osiem ważnych wydarzeń w Barsawii, głównie związanych z wojną, która ogarnęła prowicję i przebiegiem tego konfliktu. Zmiany w świecie duże i wzbudzające kontrowersje. Niemniej, w mojej ocenie rzecz godna uwagi.

156 stron, rok wydania: 2000


Barsaive in Chaos

Tutaj także nie należy się rozpisywać, gdyż jest to ciąg dalszy storyline’a. Sześć kolejnych faktów w dziejach Barsawii, następujących po zakończeniu wojny, w rok po wydarzeniach w Vivane (znanych z ‘Barsaive at War’). Moim zdaniem całkiem ciekawie całość się prezentuje. W obliczu trzeciej edycji Earthdawna, jest to kontrowersyjny i raczej alternatywny pomysł na zmiany w Barsawii. Przedstawionego tu przewrotu nie należy się spodziewać w ramach obecnej, oficjalnej linii wydawniczej. Storyline zaproponowany przez Living Room Games podzielił fanów Earthdawna na świecie. Warto poznać ten materiał, chociażby po to by wyrobić sobie zdanie. Lektura na pewno was nie znudzi.

127 stron, rok wydania: 2002


Scourge Unending

Drugoedycyjny następna ‘Book of Horrors’. Pierwszy podręcznik źródłowy do EDka wydany przez LRG. Informacji sporo, aczkolwiek całość nie zachwyciła mnie za bardzo. Mamy tutaj ‘update’ znanych astralnych bestii, całkiem sporo nowych Horrorów i konstruktów. Rzecz całkiem przydatna, ale nie z takich podręczników Earthdawn słynie.

96 stron, rok wydania: 2002


They Way of War: Makers of Legend vol. 1

‘Way of War’ jest pierwszym podręcznikiem źródłowym z cyklu ‘Makers of Legend’. Całość jest mniej więcej na kształt ‘Adept’s Way’, ale napewno treściwsza. Ten podręcznik koncentruje się na pięciu dyscyplinach związanych przede wszystkim z walką (cztery ‘znane i lubiane’: Wojownik, Łucznik, Fechmistrz i Powietrzny Łupieżca plus jedna nowa: ‘Zhan Shi’ – spec od walki bez broni, sztuka pochodząca.. heh.. wiadomo: z Kitaju daleko na wschodzie, albo i jeszcze dalej;->). Przedstawione jest to jako opowieści adeptów poszczególnych ścieżek (w dobrym ‘earthdawnowym’ stylu). W podręczniku znajdziemy szereg nowych rozwinięć talentów i nowych zasad dotyczących omawianych dyscyplin. Sporo fajnych pomysłów, tylko do tych ilustracji jakoś się nadal przyzwyczaić nie mogę.

80 stron, rok wydania: 2002


Wanderer’s Way: Makers of Legend vol.2

Podręcznik zorganizowany dokładnie w tej samej formie, co poprzednik. ‘Wanderer’s Way’ poświęcony jest Powietrznym Żeglarzom, Władcom Zwierząt, Złodziejom, Trubadurom oraz nowej dyscyplinie pod tytułem ‘Montebanc’, mającej swe korzenie w dalekiej Arancji.

80 stron, rok wydania: 2005


The Book of Dragons

Ten podręcznik napisany był jeszcze w czasach pierwszej edycji. Krążył od lat po necie w formacie PDF (tyle, że bez ilustracji). Bardzo ciekawe i godne polecenia źródełko opisujące naturę i zwyczaje barsawiańskich smoków. Jest tutaj oczywiście także mowa o tych największych, słynnych smokach Barsawii. LRG zdecydowali się ten znany materiał wydać (poprzedni wydawca nie zdążył;-). Na okładce widnieje napis ‘Revised and Expanded’, jestem jednak przekonany, iż zmiany, poprawki i rozszerzenia są kosmetyczne. No i w końcu, po latach podręcznik zyskał ilustracje.

128 stron, rok wydania: 2004


Podręczniki nie wydane

Wśród zapowiedzi Living Room Games znajdowały się dwa podręczniki, których niestety fani nie doczekali się do dzisiaj. Pierwszy z nich miał nosić tytuł Way of Will, ostatni tom trylogii Makers of Legend. Miał być poświęcony dyscyplinie Zbrojmistrza oraz dyscyplinom magów.

Tytuł drugiego podręcznika miał brzmieć „Dangerous Goods”, z ostatniego newsa na stronach LRG (datowanego na luty 2006:) ) wynika, że możemy się go spodziewać niebawem;-) .  W podręczniku miał się znaleźć pokaźny zestaw magicznych przedmiotów oraz zasady tworzenia własnych. Oprócz tego do podręcznika miały trafić dopasowane do 2 edycji dyscypliny charakterystyczne dla poszczególnych ras (znane w 1ed z podręczników „Denizens of Earthdawn”) i opisy nowych rozwinięć talentów.