Earthdawn – 3 edycja

Zaprezentowałem tutaj informacje o wszystkich wydanych do tej pory podręcznikach 3 edycji Earthdawna. W każdym przypadku oprócz kilku słów komentarza, prezentuję okładki . Najnowsza edycja jest naturalną następczynią Earthdawn Classic wydawanej przez Red Brick Limited. W tej edycji Red Bricka wydawniczo wspiera Mongoose Publishing w ramach linii Flaming Cobra. Dotychczasowe podręczniki najnowszej edycji stanowią przede wszystkim dostosowane do bieżących zasad przedruki publikacji z Earthdawn Classic. Dalsze plany wydawnicze Red Bricka wyglądają jednak bardzo obiecująco.


Earthdawn: Player’s Guide

Podstawowe zasady 3 edycji rozbite są na dwa podręczniki liczące po 300 stron. Pierwszy z nich, przeznaczony dla graczy, prezentuje mechanikę systemu, zasady tworzenia bohaterów i ich rozwoju do ósmego kręgu. Zawarto tutaj także najważniejsze informacje na temat świata gry, wszechobecnej magii. Lwią część podręcznika zajmuje opis zdolności bohaterów oraz zaklęć. W porównaniu do 1 edycji systemu – całość gruntownie usprawniona i korzystnie zmodyfikowana.

304 strony, twarda oprawa, data wydania: lipiec 2009


Earthdawn: Gamemaster’s Guide

Drugi podstawowy podręcznik do 3 edycji przeznaczony jest dla Mistrzów Gry. Kompletny materiał dotyczący projektowania przygód i kampanii i prowadzenia rozgrywek. Obszernie zaprezentowano tutaj historię świata i jego charakterystyczne elementy, sporo miejsca poświęcono także bestiariuszowi.

Oba podstawowe podręczniki stanowią wygodnie ułożoną, dużą ilość materiału w pełni wystarczającego by rozpocząć rozgrywki.

304 strony, twarda oprawa, data wydania: lipiec 2009


Player’s Companion

Znany z wcześniejszych edycji Companion uzupełniający podręcznik podstawowy, w najnowszej edycji również podzielono na dwie księgi.

„Companion” dla graczy zawiera przede wszystkim kompletne zasady rozwoju bohatera na kręgach 8-15. Do tego masa dodatkowego materiału o każdej z dyscyplin oraz informacje o Pasjach i Głosicielach. W praktyce, przy regularnym graniu w Earthdawna jest to pozycja obowiązkowa.

184 strony, twarda oprawa, data wydania: wrzesień 2009


Gamemaster’s Companion

Podręcznik uzupełnia informacje dla Mistrzów Gry. Rozbudowuje elementy mechaniki, informacje dot. świata gry: dodatkowe istoty, Horrory, smoki, duchy, skarby. Znajduje się tutaj także bardzo wygodna galeria bohaterów prezentująca statystyki Dawców Imion różnych ras i zawodów, także adeptów o różnym doświadczeniu.

184 strony, twarda oprawa, data wydania: wrzesień 2009


Misguided Ambitions

Jest to darmowy podręcznik, udostępniony przez wydawcę w formie PDF. Zawiera pigułę Earthdawnowych zasad i krótką, prostą przygodę. W sam raz by poznać podstawy Earthdawna. Na stronie wydawcy znajdziesz odpowiednie linki do serwisów, z których można pobrać podręcznik.

36 stron, PDF, data wydania: wrzesień 2009


Kratas: City of Thieves

Ten obszerny podręcznik źródłowy stanowi nowy materiał, którego nie znajdziemy w dawnych publikacjach FASA Corp. (jest to przeredagowany materiał, który po raz pierwszy pojawił się w edycji Earthdawn Classic).

To blisko trzysta stron po brzegi wypełnionych porywającym materiałem, w całości koncentrującym się na jednym z miast Barsawii, tytułowym Kratas – Mieście Złodziei. Drobiazgowo opisana historia, opis codziennego, trudnego życia mieszkańców, prezentacja poszczególnych dzielnic, zamieszkujących je gangów i relacji między nimi. Do tego masa innych, użytecznych na sesjach materiałów: nowi przeciwnicy, skarby, szkice przygód.

Materiał ze wszech miar godny polecenia.

272 strony, twarda oprawa, data wydania: październik 2009


Namegivers of Barsaive

Jest to przeregagowany na potrzeby 3 edycji materiał, znany z podręcznika „Name-givers Compendium” edycji Classic. Pierwotnie materiał ten znalazł się w dwutomowym suplemencie do 1 edycji o tytule „Denizens of Earthdawn”.

Ten dodatek to prawdziwa rewelacja. Tak porywającego opisu ras inne systemy mogą EDkowi pozazdrościć. Czyta się świetnie, informacji mnóstwo, polecam nie tylko earthdawnowcom.
Wszystkie rozdziały dokładnie opisują naturę ras, zwyczaje, mentalność, typowe zachowania, hierarchię wartości, wierzenia etc.
Dzięki “Mieszkańcom” odgrywanie rasy w Earthdawnie to wyzwanie, ale i świetna zabawa, a przedstawione tutaj informacje dają czytelnikowi obraz codziennego życia prowincji. Podręcznik zawierają także nowe dyscypliny typowe dla poszczególnych ras.

256 stron, twarda oprawa, data wydania: luty 2010


Nations of Barsaive I: Throal

Jest to przeredagowany materiał z podręczników do 1 edycji: “Throal: The Dwarf Kingdom” i „Throal Adventures”.

To rewelacyjny podręcznik źródłowy poświęcony najważniejszej politycznej i kulturowej sile prowincji Barsawia. Materiał źródłowy stoi na typowym, earthdawnowym poziomie: znakomity, napakowany treścią opis historii królestwa, jego obecna forma. Nie brak ciekawych informacji o obecnej polityce i dworskich intrygach Throalu. Do tego znaczna część podręcznika poświęcona jest codziennemu życiu podziemnych miast, na które składa się Throal, handlu, ekonomii i politycznym frakcjom. Moim zdaniem to jeden z najciekawszych dodatków do Earthdawna jakie wydano.

144 strony, miękka oprawa, data wydania: kwiecień 2010


Nations of Barsaive II: Serpent River

Jest to przeredagowany materiał z podręcznika do 1 edycji: “Serpent River”.

Dodatek poświęcony największej rzece Barsawii i jej okolicom. Ponieważ jednak Wężowa Rzeka płynie przez całą Barsawię, w dodatku tym znajdujemy mnóstwo informacji o większości regionów prowincji.
Bardzo dokładnie opisano tutaj Domy t’skrangów panujące w różnych częściach rzeki, relacje między nimi, ich historię, wyjątkowe miejsca. Nie brakuje informacji o handlu i transporcie towarów na rzece. Pomysły na przygody rodzą się u czytelnika na każdej stronie tego suplementu. Znajdziemy tu też dość dokładny opis Urupy oraz pływającego miasta V’strimon. Większość książki to wspomniane, naprawdę świetne opisy różnych miejsc i regionów wokół rzeki i na niej.
W dalszej części znajdujemy rozszerzenie zasad związanych z walkami na rzece, a także charakterystyki rozmaitych statków jakie można spotkać na wodach Wężowej. Standardowo “na przyczepkę” znalazły się tutaj też nowe przedmioty magiczne i potwory. Jak to zwykle ze źródełkami do Earthdawna bywa – “Serpent River” to kolejny dodatek godny uwagi.

120 stron, miękka oprawa, data wydania: czerwiec 2010


Ardanyan’s Revenge

Kolejny podręcznik wydany pierwotnie w edycji Earthdawn Classic, tu dostosowany do najnowszej edycji systemu. Jest to duża przygoda, której towarzyszy dość obszerna porcja materiału źródłowego (opis miasta i kaeru). Pierwotnie materiał ten był niemieckim fanbookiem, w edycjach Red Bricka awansował do grona oficjalnych podręczników. Jest to moim zdaniem awans w pełni zasłużony, bowiem podręcznik jest bardzo fajnie napisany, przygoda dość ciekawa, a Ardanyan stanowi interesującą lokację do wielokrotnego wykorzystania w kampaniach.

104 strony, miękka oprawa, data wydania: listopad 2009


Shards Collection, Volume 1

W dodatku tym zebrano razem pięć pierwszych przygód, wcześniej publikowanych pojedynczo jako seria “Shards” (ten podręcznik także pierwotnie ukazał się w edycji Earthdawn Classic). Zawarte w tym zbiorze przygody, to: Journey to Lang, Runvir’s Tomb, Kept in the Dark, Pale River i Tournament Troubles. Zdecydowanie nie jest to wybitna pozycja, przygody proste, niektóre wręcz banalne. Wybiórczo można jednak z powodzeniem zawarty tu materiał wykorzystać.

96 stron, miękka oprawa, data wydania: grudzień 2009


Najbliższe plany wydawnicze:

  • Shards Collection Volume II – sierpień 2010
  • Kratas Adventures – październik 2010
  • Cathay: The Five Kingdoms – grudzień 2010