Gadżeciarstwo stosowane, czyli karty Talentów

Dzisiaj w kilku słowach o projekcie do którego przymierzam się od blisko roku. Chodzi o niezwykle użyteczną (w mojej ocenie) pomoc podczas sesji, jaką byłyby karty Talentów, w praktyczny i efektowny sposób prezentujące opisy poszczególnych magicznych zdolności tak, jak robi to Player’s Handbook. Pomysł oczywiście nie jest nowy: w sieci fani Earthdawna podejmowali się już podobnych rzeczy i dyskutowali na temat tego pomysłu. Rzecz znana jest także w innych, popularnych systemach, a mam tu na myśli oczywiście zapakowane w pudło rozmaite karty składające się na coreset 3 edycji Warhammera Fantasy, jak również sprzedawane jako akcesoria talie kart opisujących moce poszczególnych klas w 4 edycji Dungeons&Dragons.

Pomysł jest moim zdaniem świetny i zdecydowanie warty podchwycenia, tak więc popełniłem dzisiaj pierwsze szkice kart Talentów, które mam zamiar wykonać na potrzeby swoich sesji. Na załączonych obrazkach możecie zobaczyć, jak ja to sobie wyobrażam. Koszulka karty oczywiście wykorzystuje grafikę z Player’s Guide’a, natomiast na odwrocie wykorzystałem szatę graficzną z Misguided Ambitions.

Po co taki gadżet? Oczywiście po to, by każdy z graczy miał podczas sesji cały czas na oku opisy zdolności dostępnych jego postaci. Unikamy w ten sposób wertowania podręcznika i zupełnie niepotrzebnych przestojów w różnych sytuacjach. Na załączonych obrazkach widnieje propozycja wyglądu kart Talentów. W podobny sposób będę chciał opracować karty umiejętności, zaklęć i rozwinięć. Poszczególne talie będą się różniły lekko układem i kolorystyką, by na pierwszy rzut oka było widać z której talii dana karta pochodzi.

Wydawać by się mogło, że to zadanie-gigant i realizacja zajmie potwornie dużo czasu. Otóż wcale nie. Przygotuję sobie stosowne szablony i wykonam karty tylko tych talentów, umiejętności, zaklęć i rozwinięć, którymi dysponują bohaterowie moich graczy. Gdy będą zdobywali kolejne, wówczas na bieżąco „doprodukuje się” co trzeba. Kto wie, może z czasem dorobię się kompletu, co jakiś czas uzupełniając posiadany zestaw o nowe karty.

Oczywiście, z przyczyn różnych zaprojektowanej talii nie opublikuję w tym serwisie – byłoby to bądź co bądź perfidne kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości podręcznika. Słowo w słowo, więc takich praktyk uskuteczniać raczej nie będę;). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, bym w jakiejś formie udostępnił na stronie puste szablony dla poszczególnych kart. Wówczas każdy posiadacz podręcznika we własnym zakresie będzie mógł uzupełnić sobie to, czego potrzebuje i puścić na drukarkę. Pomyślę, najprościej dla mnie byłoby udostępnienie takiego szablonu w formie pliku GIMPa (tego programu używam do obróbki grafiki). Edytując tekst na warstwach każdy mógłby niewielkim nakładem pracy zmontować takie karty, jakich potrzebuje i w wersji językowej, która mu bardziej odpowiada. Zobaczymy, pomyślimy.

Jak widać na załączonych obrazkach karty talentów zawierają wszystko to, co jest w podręcznikowym opisie. Rodzaj akcji wypisany jest w rogu, obrócony o 90 stopni. Cyferka po prawej, na czarnym tle, to ilość punktów wyczerpania, zaś w prawym dolnym rogu, na niebieskim tle jest informacja, z którego podręcznika i z której strony opis danej zdolności pochodzi.

Tyle w tym temacie na dziś, dziękuję za uwagę i miłego weekendu;-)