Gadżeciarstwo stosowane, kolejne szkice

Niecałe dwa tygodnie temu zaprezentowałem pierwsze szkice kart talentów, służących jako pomoc dla graczy podczas sesji. Cała idea pomysłu została opisana w tamtej notce, nie będę więc dzisiaj tego powtarzał. Wiadomo o co chodzi – by osoby nie znające na pamięć zasad działania rozmaitych zdolności, nie musiały podczas sesji bez przerwy wertować podręcznika. Dzięki za wszelkie uwagi i pochlebne komentarze przesłane różnymi drogami. Dzisiaj będzie krótko: kilka dodatkowych szkiców prezentujących mniej więcej finalny obraz tego, jak karty mają wyglądać.

Poprzednio pokazałem tylko karty talentów, ale jak mówiłem, będę chciał by w podobny sposób gracze mieli dostęp do opisów zaklęć, umiejętności i rozwinięć. Karty tych zdolności będą się różniły kolorem nagłówka, by nie było wątpliwości już na pierwszy rzut oka. Talenty niebieskie, umiejętności zielone, rozwinięcia czerwone, zaś zaklęcia żółte. W przypadku zaklęć, zależnie od tego jakiej dyscypliny dotyczą, inny kolor ma pasek w górnej części nagłówka – tak jak to ilustruje obrazek obok. Jak widać, przy bocznych krawędziach karty umieszczone są także dodatkowe informacje typowe dla zaklęć, dot. wątków, trudności utkania i tak dalej.

Umiejętności i talenty stanowią różny rodzaj akcji i uznałem, że prócz obróconych napisów w narożniku, warto również odróżnić je kolorystycznie (słowa „simple”, „standard” czy „sustained” wyglądają dość podobnie;) ). Jak widać na załączonych obrazkach w stosunku do poprzednich szkiców, naniosłem jeszcze kilka drobnych, mniej istotnych modyfikacji.

W międzyczasie pojawił się jeden dość istotny problem. Wiele opisów zdolności w podręczniku ma sporą objętość: przy zaproponowanej w moich szkicach wielkości czcionki nie ma szans by zmieściły się one na karcie. Zmniejszenie fontu daje mało satysfakcjonujący rezultat. W tej sytuacji najrozsądniejsze wydaje mi się podzielenie takich opisów na dwie strony karty. Zaproponowane poprzednio koszulki (z grafiką z okładki Player’s Guide) może i są fajne, ale to trochę przerost formy nad treścią. Nie są do niczego potrzebne, przecież tych kart nigdy nie odkłada się zakrytych, ani nie ciągnie się z zakrytego stosu. Z tego względu z tych koszulek najprawdopodobniej zrezygnuję, zaś zdolności – jeżeli zajdzie taka potrzeba będą opisane na dwóch stronach karty.

Tyle na dzisiaj, myślę że nie należy spodziewać się już rewolucyjnych zmian w finalnej wersji kart. Niebawem postaram się wrzucić coś do sekcji plików do pobrania. Na początek pewnie same grafiki kart, nie liczcie od razu na gotowe szablony do wypełnienia. Najbliższą sesję mam zaplanowaną 11go marca, będę się starał by na niej gracze mieli już te karty udostępnione.