Zaprezentowałem tutaj informacje o wszystkich podręcznikach 3 edycji Earthdawna. W każdym przypadku oprócz kilku słów komentarza, załączyłem okładki. Edycja ta była naturalną następczynią Earthdawn Classic wydawanej przez Red Brick Limited. W tej edycji Red Bricka wydawniczo wspierała ekipa Mongoose Publishing w ramach linii Flaming Cobra.
Earthdawn: Player’s Guide
Podstawowe zasady 3 edycji rozbite są na dwa podręczniki liczące po 300 stron. Pierwszy z nich, przeznaczony dla graczy, prezentuje mechanikę systemu, zasady tworzenia bohaterów i ich rozwoju do ósmego kręgu. Zawarto tutaj także najważniejsze informacje na temat świata gry, wszechobecnej magii. Lwią część podręcznika zajmuje opis zdolności bohaterów oraz zaklęć. W porównaniu do 1 edycji systemu – całość gruntownie usprawniona i korzystnie zmodyfikowana.
304 strony, twarda oprawa, data wydania: lipiec 2009
Earthdawn: Gamemaster’s Guide
Drugi podstawowy podręcznik do 3 edycji przeznaczony jest dla Mistrzów Gry. Kompletny materiał dotyczący projektowania przygód i kampanii i prowadzenia rozgrywek. Obszernie zaprezentowano tutaj historię świata i jego charakterystyczne elementy, sporo miejsca poświęcono także bestiariuszowi.
Oba podstawowe podręczniki stanowią wygodnie ułożoną, dużą ilość materiału w pełni wystarczającego by rozpocząć rozgrywki.
304 strony, twarda oprawa, data wydania: lipiec 2009
Player’s Companion
Znany z wcześniejszych edycji Companion uzupełniający podręcznik podstawowy, w najnowszej edycji również podzielono na dwie księgi.
„Companion” dla graczy zawiera przede wszystkim kompletne zasady rozwoju bohatera na kręgach 8-15. Do tego masa dodatkowego materiału o każdej z dyscyplin oraz informacje o Pasjach i Głosicielach. W praktyce, przy regularnym graniu w Earthdawna jest to pozycja obowiązkowa.
184 strony, twarda oprawa, data wydania: wrzesień 2009
Gamemaster’s Companion
Podręcznik uzupełnia informacje dla Mistrzów Gry. Rozbudowuje elementy mechaniki, informacje dot. świata gry: dodatkowe istoty, Horrory, smoki, duchy, skarby. Znajduje się tutaj także bardzo wygodna galeria bohaterów prezentująca statystyki Dawców Imion różnych ras i zawodów, także adeptów o różnym doświadczeniu.
184 strony, twarda oprawa, data wydania: wrzesień 2009
Misguided Ambitions
Jest to darmowy podręcznik, udostępniony przez wydawcę w formie PDF. Zawiera pigułę Earthdawnowych zasad i krótką, prostą przygodę. W sam raz by poznać podstawy Earthdawna. Na stronie wydawcy znajdziesz odpowiednie linki do serwisów, z których można pobrać podręcznik.
36 stron, PDF, data wydania: wrzesień 2009
Kratas: City of Thieves
Ten obszerny podręcznik źródłowy stanowi nowy materiał, którego nie znajdziemy w dawnych publikacjach FASA Corp. (jest to przeredagowany materiał, który po raz pierwszy pojawił się w edycji Earthdawn Classic).
To blisko trzysta stron po brzegi wypełnionych porywającym materiałem, w całości koncentrującym się na jednym z miast Barsawii, tytułowym Kratas – Mieście Złodziei. Drobiazgowo opisana historia, opis codziennego, trudnego życia mieszkańców, prezentacja poszczególnych dzielnic, zamieszkujących je gangów i relacji między nimi. Do tego masa innych, użytecznych na sesjach materiałów: nowi przeciwnicy, skarby, szkice przygód.
Materiał ze wszech miar godny polecenia.
272 strony, twarda oprawa, data wydania: październik 2009
Kratas Adventures
Podręcznik zawiera trzy niezależne scenariusze, których akcja toczy się w tytułowym Mieście Złodziei. Są to: The Thievery Competition, Deadman’s Contract oraz Hunting the Imposter. Dobre uzupełnienie dla obszernego podręcznika o Kratas. Przygody są dość krótkie i proste, ale zadając sobie trochę trudu można je fajnie wpleść w większą i bardziej złożoną historię w scenerii wspomnianego miasta.
96 stron, miękka oprawa, data wydania: sierpień 2010
Namegivers of Barsaive
Jest to przeregagowany na potrzeby 3 edycji materiał, znany z podręcznika „Name-givers Compendium” edycji Classic. Pierwotnie materiał ten znalazł się w dwutomowym suplemencie do 1 edycji o tytule „Denizens of Earthdawn”.
Ten dodatek to prawdziwa rewelacja. Tak porywającego opisu ras inne systemy mogą EDkowi pozazdrościć. Czyta się świetnie, informacji mnóstwo, polecam nie tylko earthdawnowcom.
Wszystkie rozdziały dokładnie opisują naturę ras, zwyczaje, mentalność, typowe zachowania, hierarchię wartości, wierzenia etc.
Dzięki “Mieszkańcom” odgrywanie rasy w Earthdawnie to wyzwanie, ale i świetna zabawa, a przedstawione tutaj informacje dają czytelnikowi obraz codziennego życia prowincji. Podręcznik zawierają także nowe dyscypliny typowe dla poszczególnych ras.
256 stron, twarda oprawa, data wydania: luty 2010
Nations of Barsaive I: Throal
Jest to przeredagowany materiał z podręczników do 1 edycji: “Throal: The Dwarf Kingdom” i „Throal Adventures”.
To rewelacyjny podręcznik źródłowy poświęcony najważniejszej politycznej i kulturowej sile prowincji Barsawia. Materiał źródłowy stoi na typowym, earthdawnowym poziomie: znakomity, napakowany treścią opis historii królestwa, jego obecna forma. Nie brak ciekawych informacji o obecnej polityce i dworskich intrygach Throalu. Do tego znaczna część podręcznika poświęcona jest codziennemu życiu podziemnych miast, na które składa się Throal, handlu, ekonomii i politycznym frakcjom. Moim zdaniem to jeden z najciekawszych dodatków do Earthdawna jakie wydano.
144 strony, miękka oprawa, data wydania: kwiecień 2010
Nations of Barsaive II: Serpent River
Jest to przeredagowany materiał z podręcznika do 1 edycji: “Serpent River”.
Dodatek poświęcony największej rzece Barsawii i jej okolicom. Ponieważ jednak Wężowa Rzeka płynie przez całą Barsawię, w dodatku tym znajdujemy mnóstwo informacji o większości regionów prowincji.
Bardzo dokładnie opisano tutaj Domy t’skrangów panujące w różnych częściach rzeki, relacje między nimi, ich historię, wyjątkowe miejsca. Nie brakuje informacji o handlu i transporcie towarów na rzece. Pomysły na przygody rodzą się u czytelnika na każdej stronie tego suplementu. Znajdziemy tu też dość dokładny opis Urupy oraz pływającego miasta V’strimon. Większość książki to wspomniane, naprawdę świetne opisy różnych miejsc i regionów wokół rzeki i na niej.
W dalszej części znajdujemy rozszerzenie zasad związanych z walkami na rzece, a także charakterystyki rozmaitych statków jakie można spotkać na wodach Wężowej. Standardowo “na przyczepkę” znalazły się tutaj też nowe przedmioty magiczne i potwory. Jak to zwykle ze źródełkami do Earthdawna bywa – “Serpent River” to kolejny dodatek godny uwagi.
120 stron, miękka oprawa, data wydania: czerwiec 2010
Nations of Barsaive III: Cara Fahd
Jest to przeredagowany materiał z podręcznika do 1 edycji: “Orc Nation of Cara Fahd”.
Książka dotyczy odrodzonego orkowego królestwa Kara Fahd, dokładnie opisuje obraz życia na tym obszarze, stolicę i władze zjednoczonych orków (bohaterka Krathis Gron i jej doradcy).
Podręcznik rozszerza informacje o samej rasie orków, ich zwyczajach i działaniu gahad. Nie zabrakło oczywiście dokładnej historii królestwa związanej z legendarną Wyzwolicielką Hrak Gron, znajdziemy tu też informacje o nie istniejących dziś starożytnych sąsiadach Kara Fahd, czyli słynne Landis i Ustrekt, o których informacje w innych źródłach są szczątkowe. Jak zwykle dużo legend, geografii i polityki – całość czyta się świetnie.
136 stron, miękka oprawa, data wydania: grudzień 2010
Nations of Barsaive IV: Crystal Raiders
Jest to przeredagowany materiał z podręcznika do 1 edycji: “Crystal Raiders of Barsaive.
Tym razem dostajemy podręcznik w całości poświęcony Kryształowym Łupieżcom. Oprócz legend i historii (łupieżcy mieli swój niemały wpływ na dzieje Barsawii), sporo miejsca poświęcono przede wszystkim na opisy rozmaitych, bardzo różniących się od siebie klanów (opisy podzielone są na regiony Lśniących Szczytów). Oczywiście, podobnie jak to było zorganizowane w podręczniku „Wężowa Rzeka” dotyczących t’skrangów i ich parostatków – tutaj analogicznie przedstawione są rozwinięte zasady związane z walką powietrznych statków, ich utrzymaniem i konserwacją, czy też usuwaniem usterek. Na koniec, już tradycyjnie znajdujemy związane z tematyką podręcznika nowe stwory oraz magiczne przedmioty.
144 strony, miękka oprawa, data wydania: czerwiec 2011
Ardanyan’s Revenge
Kolejny podręcznik wydany pierwotnie w edycji Earthdawn Classic, tu dostosowany do najnowszej edycji systemu. Jest to duża przygoda, której towarzyszy dość obszerna porcja materiału źródłowego (opis miasta i kaeru). Pierwotnie materiał ten był niemieckim fanbookiem, w edycjach Red Bricka awansował do grona oficjalnych podręczników. Jest to moim zdaniem awans w pełni zasłużony, bowiem podręcznik jest bardzo fajnie napisany, przygoda dość ciekawa, a Ardanyan stanowi interesującą lokację do wielokrotnego wykorzystania w kampaniach.
104 strony, miękka oprawa, data wydania: listopad 2009
Shards Collection, Volume 1
W dodatku tym zebrano razem pięć pierwszych przygód, wcześniej publikowanych pojedynczo jako seria “Shards” (ten podręcznik także pierwotnie ukazał się w edycji Earthdawn Classic). Zawarte w tym zbiorze przygody, to: Journey to Lang, Runvir’s Tomb, Kept in the Dark, Pale River i Tournament Troubles. Zdecydowanie nie jest to wybitna pozycja, przygody proste, niektóre wręcz banalne. Wybiórczo można jednak z powodzeniem zawarty tu materiał wykorzystać.
96 stron, miękka oprawa, data wydania: grudzień 2009
Shards Collection, Volume 2
Drugi tom zbioru niewielkich przygód, tym razem zawarto w nim scenariusze: The Flames of Avarice, Blackout, Betrayal’s Sting, A Tear For Jaspree i Westhralls Passage. Można o tym materiale powiedzieć mniej więcej to samo, co o tomie pierwszym: nawet jeśli zawarte tu szkice przygód nie wbijają w fotel, jest to materiał który da się fajnie wykorzystać na sesjach.
96 stron, miękka oprawa, data wydania: maj 2010
Burning Desires
Kolejny przedruk materiału z edycji Earthdawn Classic. Burning Desires to duża przygoda, której akcja ma miejsce w throalskim mieście Oshane. Przygoda przeznaczona jest dla średniozaawansowanych adeptów. Dodatek warto posiadać głównie ze względu na szczegółowy opis wspomnianej, podziemnej metropolii, który z powodzeniem można wykorzystać w dowolnej kampanii.
96 stron, miękka oprawa, data wydania: kwiecień 2011
Cathay: The Five Kingdoms: Player’s Guide
Pierwszy z dwóch obszernych podręczników napisanych specjalnie na potrzeby 3. edycji. Jest to kompletny, szczegółowy opis Pięciu Królestw Cathayu, czyli rozległej krainy na dalekim wschodzie. Praktycznie materiał ten pozwala przenieść sesje do zupełnie odmiennego od Barsawii, niezależnego settingu w bardzo orientalnych klimatach. Ten podręcznik to materiał dla graczy: są tu zupełnie nowe rasy, oprócz tego te znane z Barsawii też wyglądają trochę inaczej (o ile są, bo wietrzniaków w Cathayu nie ma), znajdziemy tu także opisy nowych dyscyplin, talentów, rozwinięć i zaklęć, wszystko czego potrzebujemy, by stworzyć i rozwijać Adepta z Cathayu.
160 stron, twarda oprawa, data wydania: październik 2010
Cathay: The Five Kingdoms: Gamemaster’s Guide
Drugi tom dla osób chcących przenieść earthdawnowe rozgrywki na dalekowschodni koniec świata, tym razem materiał adresowany dla Mistrzów Gry. Obszerny opis Pięciu Królestw, ich kultury, historii i geografii. W podręczniku nie zabrakło miejscowych, tajnych organizacji, cathayskiego bestiariusza, opisu miejscowych smoków i Horrorów, jak również magicznych przedmiotów. Znalazło się także miejsce na opisy cathayskich statków (wśród nich oczywiście znalazły się „azjatyckie” płaskodenne dżonki). Na końcu podręcznika dostajemy także krótką przygodę w tej egzotycznej krainie.
160 stron, twarda oprawa, data wydania: listopad 2010
1 thought on “Earthdawn – 3 edycja”