icon2

Niecałe dwa tygodnie temu zaprezentowałem pierwsze szkice kart talentów, służących jako pomoc dla graczy podczas sesji. Cała idea pomysłu została opisana w tamtej notce, nie będę więc dzisiaj tego powtarzał. Wiadomo o co chodzi – by osoby nie znające na pamięć zasad działania rozmaitych zdolności, nie musiały podczas sesji bez przerwy wertować podręcznika. Dzięki za wszelkie uwagi i pochlebne komentarze przesłane różnymi drogami. Dzisiaj będzie krótko: kilka dodatkowych szkiców prezentujących mniej więcej finalny obraz tego, jak karty mają wyglądać.

Poprzednio pokazałem tylko karty talentów, ale jak mówiłem, będę chciał by w podobny sposób gracze mieli dostęp do opisów zaklęć, umiejętności i rozwinięć. Karty tych zdolności będą się różniły kolorem nagłówka, by nie było wątpliwości już na pierwszy rzut oka. Talenty niebieskie, umiejętności zielone, rozwinięcia czerwone, zaś zaklęcia żółte. W przypadku zaklęć, zależnie od tego jakiej dyscypliny dotyczą, inny kolor ma pasek w górnej części nagłówka – tak jak to ilustruje obrazek obok. Jak widać, przy bocznych krawędziach karty umieszczone są także dodatkowe informacje typowe dla zaklęć, dot. wątków, trudności utkania i tak dalej.

Umiejętności i talenty stanowią różny rodzaj akcji i uznałem, że prócz obróconych napisów w narożniku, warto również odróżnić je kolorystycznie (słowa „simple”, „standard” czy „sustained” wyglądają dość podobnie;) ). Jak widać na załączonych obrazkach w stosunku do poprzednich szkiców, naniosłem jeszcze kilka drobnych, mniej istotnych modyfikacji.

W międzyczasie pojawił się jeden dość istotny problem. Wiele opisów zdolności w podręczniku ma sporą objętość: przy zaproponowanej w moich szkicach wielkości czcionki nie ma szans by zmieściły się one na karcie. Zmniejszenie fontu daje mało satysfakcjonujący rezultat. W tej sytuacji najrozsądniejsze wydaje mi się podzielenie takich opisów na dwie strony karty. Zaproponowane poprzednio koszulki (z grafiką z okładki Player’s Guide) może i są fajne, ale to trochę przerost formy nad treścią. Nie są do niczego potrzebne, przecież tych kart nigdy nie odkłada się zakrytych, ani nie ciągnie się z zakrytego stosu. Z tego względu z tych koszulek najprawdopodobniej zrezygnuję, zaś zdolności – jeżeli zajdzie taka potrzeba będą opisane na dwóch stronach karty.

Tyle na dzisiaj, myślę że nie należy spodziewać się już rewolucyjnych zmian w finalnej wersji kart. Niebawem postaram się wrzucić coś do sekcji plików do pobrania. Na początek pewnie same grafiki kart, nie liczcie od razu na gotowe szablony do wypełnienia. Najbliższą sesję mam zaplanowaną 11go marca, będę się starał by na niej gracze mieli już te karty udostępnione.

11 thoughts on “Gadżeciarstwo stosowane, kolejne szkice

  1. Hi,

    where can i get those cards, or the template for the cards ? You got a download link ?

  2. Ja tylko chciałem napisać, że karty wyglądają kapitalnie i jest to świetny pomysł na usprawnienie sesji. Powinien być wspierany przez wydawnictwo! 🙂

  3. @Kosmit,
    odezwę się na priv i przekażę Ci grafiki (jak tylko przygotuję komplet). Widzę u Ciebie sporo zapału, więc na pewno zrobisz edytowalne pdfy szybciej, niż ja bym to sklecił.

  4. Jak chcesz, to mogę te karty przerobić na pdf, żeby nie trzeba było bawić się z instalowaniem gimpa i warstwami 🙂

    Jedyne co musiałbym dostać to już pokolorowane grafiki(każdy rodzaj karty miałby oddzielny formularz).

    Ale to tylko taka moja podstępna prośba, żeby dostać wzory kart(i zrobić coś pożytecznego) 😉 No i spodobał mi się widok mojego nazwiska w necie przy okazji kart postaci 😉

  5. Część dyscyplin używa tych samych zaklęć (mam tu na myśli Shamana i Sorcerera). Czy myślałeś może o zrezygnowaniu z pisania Kręgu na kartach z zaklęciami lub podawaniu również na których Kręgach zaklęcie jest dostępne również dla tych innych dyscyplin?

    Co do likwidacji rewersów to ja jednak wolałbym, żeby rewersy zostały. Zawsze można opis wydrukować sobie opis w dwóch częściach.

    I dalej wnioskuję o możliwość korzystania ze spolszczonych czcionek.

    Poza tym karty coraz ładniejsze…

  6. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego pomysłu. Jak i całego bloga, na którego trafiłem po raz pierwszy dzięki agregatowi blogi RPG. 😉

    Karty wyglądają świetnie. Szkoda, że chcesz zrezygnować z rewersu, bo to jednak klasyczne rozwiązanie, karty miały by dodatkowy walor estetyczny. Ale wiadomo, priorytetem jest tu użyteczność.

    Jakby to miało być do D&D, karty miałyby format A4… 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *